JOHN LENNON
Gerçek Bir Barış Havarisi
09.10.1940   08.12.1980

Home †|††DestpÍk††|††Ana Sayfa

,

 

 

Hippi ilerici, barışçı ve hümanist bir kültürdür. Hippi kültürü 1960'larda ortaya çıktı ve bir hippinin tipik görüntüsü uzun saçlı olması ve doğaya uygun yaşamaya çalışmasıdır.. Bu kültürün oluşmasında Beatles müzik grubu şarkıcısı siyasi tavır ve mesajlarıyla John Lennon öncülük etti.

Hippi kültürüne bağlı insanlar, Flower Power yani çiçek gücü ve Make Love Don't War yani seviş savaşma ve All We Need Is Love yani tek ihtiyaç duyfuğumuz şey aşktır gibi sloganlarla daha çok barış ve çevre sorunları için pasif bir mücadele eden bireysel ve yer yer de kitlesel hareket eden insanlardan oluşmaktadır. Hippi kültürünün doğuşu ingiliz müzik grubu Beatles'in 1950-60'larda sanat icra etmek için Amerika'ya yerleşmeleriyle daha da belirgin bir hale gelmeye başladı.

Beatles Müzik Grubu üyesi John Lennon oldukça hümanist tavırlarıyla öne çıktı. Amerika'nın Vietnam Savaşı'nı eleştirdi. Dini gericiliği yerdi. Bir defasında 'Beatles İsa'dan da daha büyüktür' sözlerini sarf etti. Bu Amerikan dini gerici çevrelerin Beatles'in plaklarını ve Beatles ile ilgili yayınları yakmasına ve Beatles'ten ve John Lennon'dan nefret etmelerine yol açtı. Ama aynı zamanda Beatles'in barışçı ve hümanist mesajlar vermesinden dolayı da Beatles'e büyük bir kitle sempatisi de oluşmaya başlamıştı. Bu sempati öyle büyük bir kitle hayranlığı haline gelmişti ki amerikan devlet başkanı Nixon ve cumhuriyetçi parti John Lennon'un konserlerinin yapılması halinde kimse cumhuriyetçilerin seçim mitinglerine gelmeyeceği endişesine bile kapılmıştı.

John Lennon 8 Aralık 1980 günü adını duyurmak, meşhur olmak için adı hiç anılmaması gereken bir narsist psyko-manyak tarafından evinin kapısının önünde kalleşçe katledildi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

John Lennon eşi Yoko Ono ile

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

John Lennon gibi sevilen hümanist birisinin bu hunharca şekilde katledilmesi bütün Amerika ve Avrupa ve hatta dünyanın büyük bir kesimine tam şok yaşattı.

 

 

 

 

 

 

 

Adını duyurmak, meşhur olmak için adı hiç anılmaması gereken bir narsist psyko-manyak tarafından kalleşçe katledilen pasif barışçı müzik sanatçısı John Lennon'un
Newyork'taki Dokota Building adlı binadaki evinin önünde toplanmış üzüntülü büyük bir kalabalık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'John Lennon Yaşıyor'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELSON MANDELA

BOB MARLEY

CHARLIE CHAPLIN

VICTOR JARA

FRÎDA KAHLO

ALBERT EINSTEIN

AGATHA CHRISTIE

BRUCE LEE

 

 

CHE GUAVARA

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum