Vackra Newroz bilder

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa


 

 

 

 

            WÊNEYA NEWROZÊ


             min î roj 
             wêneyek Newrozê wergirt
             ji Kurdistana rengîn
             firîn tev ji canê min
             xem û xefet êş û birîn

             min î roj
             wêneyek Newrozê wergirt
             ji hogirê rêzdar û hêja
             ne ma êdî bi min re
             kul û kelemên doja

            24.3.2007

           Helbestvan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NÛ ROJ - NEWROZ PÎROZ BE !!

Yeniden doğuşu temsil eden özgürlük ve bahar bayramı olarak kürdler tarafından kutlanan Newroz, kürdlerin ULUSAL BAYRAM GÜNÜ'dür.
Ama kürdlerin komşularının Newroz'u kutlamaları ise sadece bahar bayramı şeklindeki kutlamalardır.

Kürdlerin komşularının Newroz'u kutllamaları kürdlerin antik tarihinin ne kadar ihtişamlı ve kürd kültürünün ne kadar yagın, etkili derin tarihli bir kültür olduğunun göstergesidir.
Kürdlerin komşularının, kürdlerin ulusal bayramını kutlamalarına sadece seviniyoruz. Bir tek türklerden başka.
Türkler kürdleri asimile etmek için Newroz'u 1980'lerde kutlamaya başladılar ama kürdler ve komşuları Newroz'u ta tarihin antik dönemlerinden beri kutlarlarken
türkler bölgede yoktu. Bütün kürd komşularına helal olsun Newroz'u kutladıkları için bir tek türklerden başka.
Newroz hiçbir zaman türk geleneği olmadığı gibi, türkler hiçbir zaman gerçek anlamda Newroz bayramı kutlamamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulîlkên rengîn ên buharê ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoy nêrgiz nêrgiz nêrgiz
Nêrgizê narê ciwanê
..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nergis Çiceği ÜzerineMamostem ile yakın ilişkide olan Kürdçe’ye ve Kürd tarihine bir hayli kafa yoran bir arkadaş bana Nergis çiçeği hakkında bazı bilgiler verdi. Daha önce hiç düşünmediğim bir konuydu..

Kürdler Nergiz yada Nergis çiçeğini çok yakından tanıyorlar. Hatta Kürdçe’de„ Nergiz...... Nergiz „ adı altında çok ünlü stranlarımız dahi vardır. İçi sarı ve çevresi beyaz yaprakları olan ve güzel kokulu olan bu çiçeği hemen hemen her Kürd tanır. Çünkü, ilk bahara doğru Kürdistan dağları ve ovalarında her tarafta rastlanan bir çiçektir.... Kürdler Nergiz’i gördükleri zaman artık kışın sonu geldiğini ve baharın müjelendiğini bilirler. Nergiz yaklaşık olarak iki hafta kalabiliyor.

Nergiz hakkında Vikipedia’nın Türkçe bölümüne baktım Kürdistan dışında her tarafta var.. Kürdçe’de hiç bir bilgi yok. Türkçe’de kısa olarak „Anavatanı Avrupa olan bu bitkilerin en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz'de rastlanmaktadır. Ancak doğal olarak tüm Akdeniz kıyılarında, hatta bunun uzantısı olan Japonya'ya kadar aynı enlem dereceleri arasında görülmektedir. Dünyada Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılmaktadır.

Bu bitkinin soğanları en az 1 sene ara ile kullanılmaktadır. Zira çiçeğini vermiş olan soğan ekilirse, bir dahaki seneye çiçek vermez.
Narcissus poeticus, Türkiye'de Ege Bölgesi'nde özellikle Karaburun ve Mordoğan'da yetiştirilmektedir.” deniliyor.

Başka kaynaklar Yünancadaki “??????? narkein” den gelmektedir deniliyor.

Benim Mamosteme göre “Nergiz” çok eski bir Kürdçe ve Hind-İrani kelimedir. Pehlevice’de “Nargis” dir. Farsça’da “Nergis” olarak yer aldı.

Bu arada benim Mamosten Baban Mirliği’nin ve Soran Edebiyatının Pirlerinden Nalî Şarezorî’nin Nergiz ile ilgili bazı şiirlerinden parçalar okumaya başladı..

Bu şiirlerden: 

“Hênd muntezîrî to bû, heta çawî spî bû,
Nergîs ke li ser qedem û dîde çeqî bû…”


Bir başka şiir den daha bir parça aktardı: 

“Ew çaw xezale, feteratî ser û male,
ew nergîse kale, ne minî hêşt, ne kala”


Tüm dikkatimi Mamoste’nın anlatıklarına Nali’nin şiirlerine kanalize ettiği bir anda Mamoste Nergiz Kürdçe bir terimdir. Bu kelime “Ner” yada “Nêrg”ten gelîyor. “Ner” gülün toprak altındaki kök bölümüne denilir.

Bu sefer Mamoste Yünan Mitolojisinde Nergiz ile ilgili bir olayı anlattı.. Bu söylenceye göre Narkissos, kendine âşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte âşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.

Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.

Mamoste Nalî Şarezorî’nin şiirlerinde Nali’nin ya Yünan mitolojisindeki bu destandan haberdar olduğu yada o dönemler de Kürdistan’da Nergiz’e ilişkin ona benzer destanların anlatıldığı söyledi. Bu konuya ilişkin ciddi bir kaynak taraması yapılması gerekir dedi.

Mamoste Nergiz teriminin Mezopotamya’dan Yunanistan üzerinden Avrupa’ya yayıldığını sözlerine ekledi. Yunancaya “Narkissos “ olarak girdi ve oradan Latince’ye “Narciss”, Fransızca ve Almanca ‘ya “Narcisse” olarak girdi ve yayıldı..

Bu arada Mamoste benim dikkatimi Nalî’nin şiirlerindeki “Çav” ve “Nergiz” bağlantısına çekti. Eğer bu konuda bir yazı yazarsam öğrencisi S.H’nin çalışmalarına yoğunlaşmam gerektiğini ve yazı ile birlikte İtalyan ressam Caravaggio'nun 1594-1596 tarihleri arasında tamamladığı "Narcissus" (Ya da "Kendine Aşık Olan Adam") adlı yağlıboya tablosuyla yayınlamamı istedi.

Ayrıca Mamoste Kürdlerin kendisine aşık anlamına gelen Narsist terimini kendi malları gibi rahatça kullanmaları gerektiğini de tavsiye etti.

Not: Mamoste’ye ve öğrencisi S. Herşemi’ye teşekkürler. Aso Zagrosi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gulên sor û spî

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wêne:Îsmet Mayî

 

 

 

 

 

 

Farqîn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Beautiful Nature of Kurdistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Newroz Afton Zakho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Befrîn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hunermend Hîivron Turanli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OM NEWROZ

 

Nature of Kurdistan

 

 

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum