MIHEMED ŞÊXO

1948  - 9.3.1989

Hunermendê Kurd ê Henûn û Rêzdar

The Kurdish Troubadour who wrote most of his songs in prison..

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

1948

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mihemed Şêxo

Kürd müziğinin usta ismi denbêj Mihemed Şêxo 9 Mart 1989 tarihinde yaşamını yitirdi.

Mihemed Şêxo, asıl adıyla Mihemed Salih Şêxmûs 1948 yılında Qamişlo’nun Girbawî Köyü’nde dünyaya gelir. Ortaokula başladığı yıllarda müziğe olan ilgisi, dönemin kürd müzisyenlerinin etkisi ile giderek artar ve Mihemed Şêxo o dönemlerde arkadaşlarından tenbur (kürdi enstrümental) çalmayı öğrenir. 1969 yılında şarkılar yazıp söylemeye başlar. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle müzisyenlik hayalleri zora giren Mihemed Şêxo aynı yıl Lübnan’a yerleşmek zorunda kalır. Bu zorunluluğu fırsata çevirmek isteyen Şêxo, Lübnan’da kaldığı 2 yıl boyunca müzik eğitimi alır ve sanatını ilerletme şansını yakalar. Eğitimin ardından 1972 yılında birkaç arkadaşı ile birlikte ‘Serkeftin’ adında bir müzik grubu kurar, ancak bu grup ile yaptığı müzik hakkında veriye ulaşmak zor. Şêxo’nun eserlerine ilişkin ilk kayıtlar, 1973 yılından sonra geçtiği Güney Kürdistan’daki eserlerine kadar uzanır.

Şarkılarının çoğunu zindanda yazdı

Güney Kürdistan’da Peşmerge birliklerine katılan Şêxo, 1974 yılı silah bırakma sürecinde Doğu Kürdistan’a geçer. Burada müzisyenlik dışında öğretmenlik de yapar. Öğrencilerinden biri de daha sonra evleneceği kadın olan Nesrin’dir. Doğu Kürdistan’da kaldığı 11 yılın ardından İran rejimi Mihemed Şêxo hakkında rejim karşıtı olduğu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarır ve Şêxo tekrardan Rojava’ya döner. Döndüğü zaman artık o Rojava’da herkesin şarkılarını bildiği, dinlediği bir müzisyen olmuştur. Onun gelmesiyle halkta oluşan heyecan Suriye devletinin işine gelmez ve kısa bir süre sonra Mihemed Şêxo zindana atılır. Fakat Mihemed Şêxo zindana atılmasına rağmen şarkılar yazmaya devam eder. Bugün en bilinen şarkılarından çoğunu zindanda yazmıştır.

 Cenazesine 70 bin kişi katıldı

1989 yılının başlarında hastalanan Mihemed Şêxo’nun durumu, o yılın mart ayına gelindiğinde iyice ağırlaşır ve Şêxo zindandan çıkarılarak hastaneye kaldırılır. 3 gün boyunca farklı hastanelere götürülür. Fakat Mihemed Şêxo, 9 Mart 1989’da hayata gözlerini yumar.

Ölüm haberi ile birlikte saatler içinde Qamişlo’da 70 bine yakın kişi toplanır. Cenazesi büyük bir katılım ile toprağa verilir.

Bugün hala şarkıları eskimeyen ve Kürdistan’nın dört yanında dinlenen, söylenen Mihemed Şêxo’nun adı hiçbir zaman unutulmayacak. 

 

 

 

09.03.2018

 

 

 

 

 

 

 

MIHEMED ŞÊXO - Youtube

 

 

 

 

 

HUNERMENDÊN KURD

 


Foundation For Kurdish Library & Museum