İSMAİL BEŞİKÇİ VAKFI

The Ismail Besikci Foundation

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

İsmail Beşikçi adına layık daha büyük projeler gerçekleştirmek için duyarlı herkesi İsmail Beşikçi Vakfı Gönüllüsü olmaya ve vakfımıza destek vermeye çağırıyoruz.

 


 

 

 

 

 

 

 

 Yaklaşık bir yıldan beri bir grup aydın ve işadamı ile kuruluş çalışmalarını başlattığımız İsmail Beşikçi Vakfı, 29.11.2011 tarihli Resmi Gazete ilânı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tescil yazısıyla sonuçlanmış bulunmaktadır.

İnsanlığın vicdanı, bilimin yüz akı, aydınların onuru ve kararlı duruşuyla tüm demokrasi güçlerinin ve halkların gönlünde taht kurmuş İsmail Beşikçi’nin adını bir vakıfla gelecek kuşaklara taşımak istedik.

İnsani, bilimsel, kültürel, etik değerlerin yozlaştırıldığı, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları gibi kavramların resmi ideolojinin idari ve cezai yaptırımlarıyla bastırıldığı, etik ve dinsel değerlerin devlet menfaati doğrultusunda kullanıldığı, “paranın insanların uğruna kurban edildiği bir Tanrı olup çıktığı” dünyada, insanlığın yetiştirdiği bilim insanı İsmail Beşikçi’nin düşüncelerini paylaşmak ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak gibi yüce bir görevle karşı karşıyayız.


İsmail Beşikçi Vakfı olarak, İsmail Beşikçi’nin adını, düşüncelerini ve eserlerini yaşatmayı; bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı, kütüphaneler, bilim, kültür ve eğitim kurumları, arşiv ve dokümantasyon ve kültür merkezleri, enstitüler açmayı ve müze kurmayı amaçlıyoruz. Ayrıca çeşitli alanlarda organize edeceğimiz yarışmalarla İsmail Beşikçi ödülleri vermeyi ve medya, basın-yayın faaliyetlerini yürütmeyi hedefliyoruz.

Vakfımızın kuruluş sürecine paralel olarak vakıf bünyesinde İsmail Beşikçi Araştırma Kütüphanesi kurulmuştur. İsmail Beşikçi’nin 60 yıldır büyük bir emekle biriktirdiği zengin içeriğe sahip kitap, dergi, gazete koleksiyonu ve arşivi yakında bilime ve kültüre ilgi duyan araştırmacıların, öğrencilerin hizmetine hazır hale getirilecektir.

Bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı hedefleyen vakfımızın İsmail Beşikçi ismini bir değer olarak kabul eden bilimin ve sanatın toplumun gelişmesine katkı sunacağına inanan herkeste büyük bir heyecan yarattığını biliyoruz. İsmail Beşikçi Vakfının topluma bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda yeni ufuklar açmasını ve yeni deneyimler katmasını destekleyen, İsmail Beşikçi adına layık daha büyük projeler gerçekleştirmek için duyarlı herkesi İsmail Beşikçi Vakfı Gönüllüsü olmaya ve vakfımıza destek vermeye çağırıyoruz.

İSMAİL BEŞİKÇİ VAKFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İsmail Beşikçi Vakfı yayınları/ Yazılar 2017-2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mütevelli Heyeti                    Yönetim Kurulu Üyeleriİsmail Beşikçi                        İsmail Beşikçi - Başkan

İbrahim Gürbüz                      İbrahim Gürbüz - Başk. Yrd.

İshak Tepe                           İshak Tepe -Sayman

Talat İnanç                          Ruşen Arslan – üye

Abdullah Baran                     Ahmet Önal - üye  


e-posta adresi:
ismailbesikcilibrary
@gmail.com

adres:
ismail beşikci vakfı
kuloğlu mah. ayhan işık sok. no: 21/1
beyoğlu/istanbul

telefon: 0212 245 81 43

 

 

 

İSMAİL BEŞİKÇİ VAKFI

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum