Deniz Gezmis

28 Februari 1947 - 6 maj 1972

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

Deniz Gezmis, en kurdisk student från Sivas i Kurdistan som blev den turkiska revolutionära rörelsens ikon. Han var en studentledare i den turkiska vänsterrörelsen Den revolutionära ungdomen (Dev-Genc). Han blev dömd till döden för sina politiska aktiviteter och hängdes tillsammans med andra studentledarna Huseyin Inan och Yusuf Aslan.

Deniz var en mycket aktiv studentledare. Den turkiska polisen var alltid efter honom men lyckades aldrig gripa honom förrän till sist i en väpnad strid. Under 1968 ungdomsrörelssen planerade han och utförde många demonstarationer och politiska aktioner. En gång gömde han sig i den världskände kurdiske skådespelaren Yilmaz Guneys hem när han var eftersökt av polisen i Istanbul. Han blev en legendarisk ledare för bland annat sina påhittiga metoder. En av gångerna vägrar p olisen att det ordnas en offentlig minnesstund för en av de stupade studenterna. Efter studenterna begraver sin stupade kamrat ordnar Deniz en sken minnestund. Man demonsterar med en kista full med kullerstenar. Så fort polisen försöker stoppa lägger man ner den stenfyllda kistan och stenar polisen.

Deniz bemöter dödsdomen så här när domaren förkunnat hans dödsdom för honom:

- Ni kan döda mig men aldrig mina idéer.

Deniz var mycket omtyckt i Kurdistan i och med han revolterade mot den turkiska staten som är en hänsynslös förtryckarmakt över det kurdiska folket.

 

 

(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deniz fördömer dödsdomen så här när domaren förkunnat hans dödsdom för honom:

- Ni kan döda mig men aldrig mina idéer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feridun Yazar, Deniz Gezmiş Kürt..


DENİZ GEZMİŞ’İN ŞECERESİ
yandan Celalettin Canlı’nın kaleme aldığı ve Dev-Yol militanlarından Balet Aydın Erol’un yaşamını anlatıldığı “Merhaba Yavuz” adlı kitapta da Deniz Gezmiş’in şeceresine ilişkin bilgiler yer aldı. Aydın Erol ile Deniz Gezmiş’in akraba oldukları yazılan kitapta, ailenin Erzurum kökenli oldukları ve 1. Dünya Savaşı’nda Elbistan’a göç ettikleri bilgisine yer verildi. Aynı kitapta, 1960 ihtilalini tetikleyen gösterileri örgütleyen gençlik liderlerinden ve 9 Mart Cuntası’nın önemli sivil isimlerinden Memduh Eren ile Deniz Gezmiş’in akraba oldukları da anlatıldı. Kaynak: Deniz Gezmiş’in sırrı ortaya çıktı!

Sadece Deniz mi? Kürd kökenli 'türk'lerin nüfusu Türkiye'de 30 milyıondur ve 40 milyon da zaiden hala türkleştirlememiş kürd vardır. Beş, altı milyon rum, bir iki milyon da diğer hıristiyan azınlıklar. Türkiye'de türk nüfusu YOKTUR, SIFIR. Tarihi Kürdistan toprakları olan Yozgat ve Sinop'ta bile Orta Asya'dan gelme tek bir türk YOKTUR bugün. KALMADI. Çünkü türklerin hepsi köklü ve büyük kürd kültürü içinde eridi. Türkler Anatolya'ya gelmeden önce, kürd nüfusu ta İzmir'e kadar dağılmıştı. Yörükler.. (göçebe kürdler. Zaten yörük sözü göçebe demektir). Kürdler ve yunanlılar tarihi kadim iki komşu kültürdür. Bu konular daha fazla araştırılmaya ve aydınlatılmaya muhtaçtır, çünkü yüz yıldır süren dev türkleştirme projeleri sahih tarih bilimini en başta karartıp yok etmiştir. Ama gerçek şimdiye kadar ulaşılmamış değişik kaynakların yardımıyla gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor!


 

 
IBRAHIM KAYPAKKAYA

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum