ALİ KARDUXOS

Lêkoler, Rorjnamevan

Home †|††DestpÍk††|††Ana Sayfa

 

A Kurdish linguist who studied ancient Greek, has come down to the roots of the Indo-European language and shown under what conditions, how and when it came up.

 

 

 

 

 

 

 

 


For about 40 year ago a linguist group scientists started a scientific research work in The University of Auckland in New Zealand about THE ORIGIN OF THE INDO-EUROPEAN LANGUAGE

But they could't go ahead more than they came with a hypothesis that "Indo-European languages expanded with the spread of agriculture from Anatolia around 8,000–9,500 years ago".

Unfortunately, however, they could not prove HOW THE INDOEURUPEAN LANGUAGES CAME UP, BECAUSE THEY COULDN'T Kurdish AND THEY HAD NO Kurdish Linguist in the Group.

A Kurdish linguist who studied ancient Greek, has come down to the roots of the Indo-European language and shown under what conditions, how and when it came up.

Soon you will see

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan 40 yıl kadar önce bir dilbilimci grup bilim insanı, Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nde, HİND-AVRUPA DİLİNİN ORİJİNİ hakkında bilimsel bir araştırma çalışması başlattı.

Ancak “Hint-Avrupa dillerinin, Anadolu'dan tarımın 8.000-9.500 yıl önce yayılmasıyla genişlediğine” dair bir hipotezle gelmekten daha ileriye gidemediler.

Maalesef onlar, bu dillerinin nasıl kurulduğunu, Kürtçe bılmedıklerınden ve grupta bir Kürt dilbilimcisi bulunmadığından dolayı ispatlayamadılar..

Eski Yunanca okuyan bir Kürt dilbilimci, Kürdçe'nin ve dolayısyla da Hint-Avrupa dilinin köklerine inmiş ve hangi koşullar altında, nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını göstermiştir.

Yakında daha geniş bir şekilde göreceksiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ali Karduxos at a press conference in another context

 

 

 

 

 

KURDISH AUTHORS

 

 

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum